CV

TV & FILM


  • Min doktor, Commercial – TV
  • Cirkus Imago, En på miljonen – Feature film
  • Ikea, Commercial – TV
  • Cirkus Imago – season 2 – TV
  • Cirkus Imago – season 1 – TV
  • Toro, Commercial – TV
  • Hur man gör – Short movie
  • Sportstugan – Short movie
  • Fyra veckor i juni – Feature film
  • Allsång på Skansen – TV
  • Havfruen – TV

AUDIO BOOKS AND RADIO DRAMA


  • Dannyboy och kärleken, Daniel Åberg – Audio book
  • Magikerna, Lev Grossman – Audio book
  • Sång till den storm som ska komma, Peter Fröberg Idling – Audio book
  • Miljardären som försvann, Ola Lauritzson – Audio book
  • Tacet, Radioteatern SR – Radio drama
  • Krilon, Radioteatern SR – Radio drama
  • Maken, Radioteatern SR – Radio drama
  • Brott i Sverige, Dag Öhrlund – Audio book
  • Kärlek, hur fan gör man, Bob Hansson – Audio book

PERFORMER (by selection)


  • Som Man Sår – Unga Klara Stockholm
  • Miss U, Shake it Collaborations – Regionteatern Blekinge Kronoberg, Södra Teatern Stockholm, Palladium Malmö, Norrlandsoperan, Smålands Musik och Teater
  • Det enda könet –  Västmanlands teater, Folkteatern i Gävle
  • Slapstick – Rival Stockholm
  • The Dance That Documents Itself – CounterPulse, San Francisco
  • Skippin’ Through The Graveyard – Västmanlands teater, Dansens hus, Parkteatern Stockholm, Dansnät Sverige
  • Havfruen – Dansens Hus Stockholm, Köpenhamn, Stuttgart, London South Bank
  • Roses & Beans – New York, San Francisco, Beijing, Europe, Sweden
  • Unknown Pleasures – Pusterviksteatern, Orionteatern, Norrlandsoperan, Kulturhuset Stockholm
  • Haunted Dancehall – Orionteatern, Pusterviksteatern, Stuttgart
  • Romeo & Julia – Dramaten Stockholm, Wiener Festwoche Wien
  • En magisk jul – Dramaten Stockholm
  • Nio liv – Parkteatern Stockholm
  • Gosa in den stajlen – Parkteatern Stockholm

DIRECTOR AND CHOREOGRAPHER


  • Det finns inget att vara rädd för, Uppsala Stadsteater (choreographer)
  • En bränd jul – The Burnt Out Punks (director)
  • Dagbrott – Riksteatern (choreographer)
  • Limboland – Circus Arts/Cirkus i Glasriket (director)
  • Projekt: Mamma – Folkteatern i Gävle (director)
  • Machinal – Göteborgs Stadsteater (choreographer)
  • Grodregn över Fruängen – Stockholms Stadsteater (choreographer)
  • Karlsson på taket – Malmö Opera, Kungliga Operan (choreographer)
  • Riktiga män – Maximteatern Stockholm (choreographer and mime director)
  • Inside Out – Cirkus Cirkör (choreographer)